A kiegyensúlyozott vitaminellátottság

Időnként érdemes felmérni, hogy vitamin szintünk a megfelelő tartományba esik-e.

Egyes vitaminokat a szervezet maga is elő tud állítani, többségüket azonban kizárólag kívülről, a táplálékkal tudjuk szervezetünkbe juttatni. A kiegyensúlyozott vitaminellátottság elengedhetetlen a betegségekkel szembeni ellenálló képesség megőrzéséhez, a sejtek, szövetek regenerációjához, az anyagcsere megfelelő működéséhez.

A vitaminoknál két típust különböztetünk meg, a vízben és a zsírban oldódó vitaminokat. Előbbiek könnyen felszívódnak, és a felesleg a vizelettel távozik, így ezek fogyasztása rendszeresen, naponta szükséges. A zsírban oldódó vitaminok felszívódása a táplálék zsírtartalmától is függ, ezek a vitaminok raktározódnak, így az előbbivel ellentétben túladagolhatóak, amely épp olyan veszélyes lehet, mint a vitaminhiány.

Vannak állapotok, amelyekben megnő a szervezet vitaminigénye, mint pl. fokozott fizikai terhelés, várandósság és szoptatás alatt, betegségek alatt, dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás esetén.

Zsírban oldódó vitaminok

A-vitamin (retinol, karotin):
Az A-vitamin védi a bőr és a csontrendszer egészségét, csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, és fokozza a koleszterin kiválasztását. Segít a nyálkahártyák védelmében, csökkenti azok gyulladásának kialakulását.
Hiányának első tünete a farkasvakság, az éleslátás hiánya, emellett a szem, a bőr és a nyálkahártya kiszáradását is okozza.
Megtalálható:
Belsőségek, margarin, kenőmájas, májkrém, angolna, tonhal, kaviár, tőkehalmáj, vaj, tojás.

D-vitamin (kalciferol):
A D-vitamint a szervezetünk állítja elő napfény hatására, így a téli hónapokban szükséges ennek a pótlása mely zsíros halak fogyasztásával vagy étrendkiegészítők segítségével lehetséges. Fő feladata a kalcium és a foszfát felszívódásának és a csontokba való beépülésének elősegítése. Hiánya esetén kialakulhat csontritkulás, érelmeszesedés, szívbetegségek, fogak állapotának romlása és számos krónikus megbetegedés.
Megtalálható:
Máj, angolna, hering, lazac, tőkehalmáj, margarin, kaviár, tojássárgája, de előfordulnak dúsított élelmiszerekben. A D-vitamin táplálékokban nagyon kis mennyiségben található meg, így a pótlásához étrendkiegészítő vitamin is szükséges.

E-vitamin (tokoferol):
Antioxidáns hatású vitamin mely lassítja a szervezet öregedési folyamatait, mérsékli a fáradtságot. Értágító és alvadás gátló hatása csökkenti a trombózis kockázatát, azonban extrém dózis bevitelekor véralvadási zavarokat okozhat.
Hiányától kialakulhat izomsorvadás, koordinációs zavarok, menstruációs zavarok
Megtalálható:
Zöld növények, hús, máj, tojás, homoktövis, szója, csipkebogyó, gesztenye, dió, mogyoró, mandula, mák.

K-vitamin (menadion):
Nélkülözhetetlen a véralvadást előidéző fehérjék (protrombin) képződéséhez, segít megakadályozni a belső vérzéseket és a menstruációs vérveszteséget is mérsékli. Hiánya bél- és májbetegségben szenvedőket érinti a leggyakrabban. A béltraktus baktériumai képesek ezt a vitamint előállítani, így egészséges bélrendszernél K-vitamin hiány kialakulása szinte kizárt.
D-vitaminnal együtt segít a csontritkulás megelőzésében.
Megtalálható:
Káposzta, brokkoli, spenót, bimbós kel, paraj, tej- és tejtermékek, máj.

Vízben oldódó vitaminok

B vitaminok:
A B-komplex néven is emlegetett vitamincsalád 8 féle B-vitamint foglal magába, melyek amellett, hogy immunerősítő hatásuk van együttesen felelnek az energiatermelésért, kedvező hatásuk van az idegrendszerre és a szellemi teljesítményre, támogatják a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok anyagcseréjét, illetve segítenek a haj, a bőr, és a köröm egészségének megőrzésében.
A szervezet működésében betöltött fontos szerepük miatt az enyhébb hiány is okozhat kellemetlen tüneteket, mint például: kimerültség, idegesség, szorongás, végtag bizsergés, gyenge immunitás, szív- és érrendszeri tünetek, töredező haj és körmök, hajhullás, bőrproblémák, hízás.
Megtalálható:
Retek, vöröslencse, bab, gesztenye, cékla, máj, lazac, tojás, napraforgómag, tej, spenót, salátafélék.

C-vitamin:
Alapvető szerepet játszik az oxidációs folyamatokban, az izomépítésben, a fogak és a csontok felépülésében, gyógyítja a sebeket és az égési sérüléseket. Elősegíti a vas fölszívódását.
Stresszes időszakokban, lázzal járó betegségeknél, valamint rendszeres dohányzás esetén különösen fontos a pótlására.
A C-vitamin bioflavonoidokkal, kalciummal és magnéziummal együtt hat a legjobban.
Megtalálható:
Narancs, citrom, grépfrút, mangó, kelbimbó, brokkoli, édesburgonya, spenót, paprika, paradicsom, ribizli, csipkebogyó, burgonya.

F vitamin (linol és linolénsav, arachidonsav, esszenciális zsírsavak):
A telítetlen zsírsav- molekulák csoportját nevezzük F-vitaminnak.
Csökkenti a vérnyomást, a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulását, valamint fokozza az inzulin hatását. Segíti az egészséges testsúly elérését és megtartását, emellett kedvezően hat az agy működésére, jó közérzetet ad.
Hiánya esetén fokozódik a stresszre való hajlam, gyengül az immunrendszer, gyakoribbá válhatnak a felső légúti megbetegedések, bőrproblémákat, szemszárazságot és ízületi gyulladást okozhat.
Megtalálható:
dió, mogyoró, mandula, tökmag, napraforgómag, lenmag, szezámmag, mák, búza, avokádó.

img-decor